Spread the love

tále narůstající počet výzkumů ukazuje, že ketóza je odpovědí na dlouhý seznam zdravotních problémů, počínaje obezitou a konče rakovinou.

Ketóza, nebo jinak řečeno ketogenní dieta, je způsob stravování, který posune váš metabolismus ze spalování cukrů do spalování tuků.

Co je to ketogenní dieta

Taková dieta vyžaduje, aby 50% až 70% vašeho kalorického příjmu tvořily zdravé tuky, jako jsou například:

  • kokosový olej
  • máslo z krav krmených čerstvou trávou
  • vejce z volného nebo nosnic v halách slepic
  • avokádo
  • syrové ořechy a semena
  • len a lněný olej

Příjem sacharidů (pečivo, sušenky, cukrovinky a sladké druhy ovoce) je minimální. Vaše tělo tak na výrobu energie musí namísto cukrů spalovat tuky.

Jinými slovy, ve vašem těle se nachází příliš málo cukrů a proto je tělo nuceno přejít na získávání energie z tuků.

Co se v těle děje během ketogenní diety

Během trvání stavu ketózy, tělo produkuje ketony, které vyrábí z tuků v játrech. Konečným cílem správně provedené ketogenní diety je přepnutí těla do stavu spalování tuků .

Dosáhne se to však celkovým strádání a hladověním, ale vytvořením nedostatku jen cukrů.

Naše těla jsou extrémně schopné adaptace. Zpracují to, co do nich vložíte. Když je zásobíte tuky a odeberete cukry, začnou využívat ketony jako hlavní zdroj energie.

Zdravotní přínosy ketogenní diety

Snížený příjem cukrů je nejjednodušším způsobem, jak zhubnout. Při této dietě se jejich příjem drží na velmi nízké úrovni.

Oproti tomu se dbá na adekvátní příjem bílkovin a zvýšený příjem tuků, tedy přesněji řečeno zdravých tuků, ne jakýchkoliv.

Takto jemným způsobem podpoříme tělo, aby si vzpomnělo, jak využít tuk ve formě primárního zdroje energie. K tomu potřebuje vyrábět z uloženého tuku ketony.

Konkrétně se přínosy této diety ukazují v těchto oblastech:

Pokračování na další straně

1. Bojuje s rakovinou

Rakovina miluje cukr. Ten v podstatě přímo vyživuje rakovinné buňky a podporuje jejich růst.

Rakovinné buňky na druhé straně nedokážou spalovat tuk. Proto, pokud jim odepřeme přísun cukrů, zabrzdí to jejich růst a následně dochází ik jejich odumírání.

Zdravé buňky se spalováním tuku problém nemají. Tímto způsobem se zdravé buňky zachrání, ale rakovinné hynou.

Jedna studie publikovaná v publikaci Redox Biology poukázala právě na tyto protirakovinné účinky ketogenní diety, konkrétně při rakovině tlustého střeva, prostaty a žaludku.

2. Ochrana mozku a nervové soustavy

Dieta chudá na sacharidy a bohatá na zdravé tuky pomáhá i s dalšími, hlavně neurologickými onemocněními.

Výzkum publikovaný v žurnálu Behavioral Pharmacology (Farmacie pro poruchy chování) zjistil, že ketogenní dieta je efektivní i při minimalizaci projevů Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby.

V jedné studii pacienti s Parkinson, kteří vykonávali tuto dietu, zaznamenali až 43% zlepšení onemocnění už po prvním měsíci.

Studie doporučují katogénnu dietu i pro autimus. Mnoho autisty totiž mívají i epileptické záchvaty v důsledku nadměrné stimulace mozkových buněk.

Výzkum ukázal, že většina dětí s autismem a ADHD (poruchami pozornosti) zaznamenali po ketogenní dietě zlepšení stavu již po 6 měsících.

Velmi slibné výsledky ukazuje použití této diety i při dalších zdravotních problémech s nervovou soustavou jako jsou migrény, bolesti hlavy, deprese, stavy úzkosti či zvýšené nervové vypětí.

Zdroj.domacaliecba.sk